Bieg po Nowe Życie

Za nami 12. Bieg po Nowe Życie – wydarzenie, które wspiera polską transplantologię. To ogromne przedsięwzięcie i duży sukces, zwłaszcza tych osób, które po transplantacji maszerowały w nordic walking. W tym roku w Wiśle padł rekord. Wystartowały 62 sztafety, czyli ponad 180 osób.

fot. Joanna Karwot

Bieg po Nowe Życie to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polską transplantologię. Jastrzębska Spółka Węglowa znalazła się w gronie partnerów wspierających tę szlachetną inicjatywę. W biegu wzięli udział Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych oraz Piotr Kleibert, dyrektor biura produkcji.

W skład każdej trzyosobowej sztafety wchodziła jedna osoba będąca po przeszczepie. To właśnie ci ludzie są najlepszym dowodem na to, że uprawianie sportu po transplantacji jest możliwe. – Po przeszczepie zacząłem normalnie żyć, wszystko jest inaczej, wszystko jest lepiej niż było wcześniej. W całym kraju powinno być więcej takich imprez – powiedział Krystian Pilszak, pacjent po przeszczepie serca. Lekarze transplantolodzy podczas całego wydarzenia wielokrotnie przypominali, że edukacja może zmienić sytuację transplantacji narządów w Polsce. ­– To jest wspaniała metoda lecznicza dla chorych, którzy mają niewydolność nerek. Można przeszczepić nerkę od żywego dawcy jeszcze zanim zaczną dializy. Dawca i nowy narząd przywracają im  życie – podkreśla prof. Andrzej Chmura, lekarz transplantolog.

Wydarzenie promuje nie tylko przeszczepy od żywych dawców, ale zachęca też ludzi do noszenia w portfelu oświadczeń woli będących zgodą na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.

Wydarzenia