Polska myśl techniczna wraca do Indii

Jastrzębska Spółka Węglowa i firmy okołogórnicze, z którymi JSW od lat współpracuje, stoją przed ogromną szansą. Zamierzają wesprzeć indyjskie górnictwo w rozwiązaniu problemów, z którymi będzie się musiało uporać podczas budowy kopalń głębinowych. Największy z nich dotyczy ogromnej ilości metanu, który pojawia się przy schodzeniu z eksploatacją do niżej położonych pokładów węgla. Polacy mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie zarówno jeśli chodzi o projektowanie, wdrożenie odmetanowania wraz z budową infrastruktury jak i gospodarczego wykorzystania metanu. Grupa Kapitałowa JSW przy współpracy z wieloletnim partnerem – spółką ZOK z grupy EXME Berger Group - zamierza powalczyć o ten kontrakt.

fot. Joanna Karwot

Celem Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest zwiększenie swojej obecności na rynku hinduskim, a także rozwijanie współpracy między innym w zakresie wykorzystania metanu. Teraz jest na to szansa, ponieważ spółka Coal India Limited zamierza wdrożyć odmetanowanie w jednej ze swoich kopalń. Chodzi o kopalnię głębinową zaprojektowaną i zbudowaną przez Polaków jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Kopalnia znajduje się w pobliżu miejscowości Ranchi. ­– To kopalnia zaprojektowana przez Polaków, teraz chcemy wejść na ten rynek z polską myślą techniczną. JSW i EXME Berger Group współpracują od wielu lat, wiele podobnych projektów wspólnie już zrealizowaliśmy i z chęcią przeniesiemy nasze bogate doświadczenia na rynek hinduski. Tu jesteśmy niekwestionowanym liderem – z dumą przyznaje Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Spółka Coal India Limited organizuje przetarg, do którego zamierza przystąpić EXME Berger Group przy współpracy z JSW. Projekt został rozpisany na 9 lat i obejmuje wykonanie modelu złoża gazu, dobór i zaprojektowanie systemu odmetanowania wraz z gospodarczym wykorzystaniem metanu, dostawę i zabudowę niezbędnych urządzeń. Jak również wdrożenie systemu odmetanowania wraz z jego późniejszą obsługą. Polacy mają w tym ogromne doświadczenie. - Chodzi nam o wejście na rynki zagraniczne, a zwłaszcza na rynek hinduski. Widzimy ogromną szansę zarówno dla JSW, jak i firm okołogórniczych, do których my także się zaliczamy – mówi Jerzy Berger, prezes zarządu ZOK Sp. z o.o.

To program pilotażowy. W ramach tego projektu jest nie tylko wdrożenie odmetanowania, ale także wykorzystanie gospodarcze metanu. Projekt ten to ogromna szansa także dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych oraz Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, które mogłyby uczestniczyć w dalszym etapie prac.

ZOK Sp. z o.o. należąca do grupy EXME Berger Group jest największą firmą w Polsce zajmującą się kompleksowo odmetanowaniem górotworu kopalń węgla kamiennego, projektowaniem technologii odmetanowania, projektowaniem i budową obiektów oraz urządzeń dla odmetanowania, podziemnymi robotami wiertniczymi oraz zagadnieniami naukowo-badawczymi związanymi z oceną i likwidacją zagrożeń metanowych.

Wydarzenia