Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Razem na rzecz innowacyjnych rozwiązań w górnictwie

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz wspólnych prac badawczych i edukacji. Rezultatem przyszłych projektów, związanych m.in z technologiami informatycznymi i ochroną środowiska mają być prace badawcze, które zostaną wykorzystane komercyjnie w JSW.

Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych JSW i UKSW
w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, które wpłyną m.in. na zwiększenie efektywności produkcji (informatyzacja), zagospodarowanie produktów ubocznych wydobycia węgla (np. metan) oraz ograniczenie negatywnego wpływu działalności spółki na środowisko naturalne.  

- Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na rozwinięcie polskiej myśli technicznej. Mocne fundamenty wypracowane przez UKSW, a także doświadczenia górniczych ekspertów ze Śląska umożliwią prowadzenie badań, które przyczynią się zarówno do rozwoju nauki, jak i rozwoju największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej – powiedział JM Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Współpraca między JSW i UKSW to kolejny etap podejmowanych przez spółkę działań mających na celu wprowadzanie innowacji w Grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która stała  się kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym całej grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

- Zacieśnianie więzi między JSW, a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed firmą funkcjonującą na bardzo konkurencyjnym, niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. JSW jest spółką, która funkcjonuje głównie dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale musimy się rozwijać wykorzystując osiągnięcia nauki, by najefektywniej wykorzystywać złoża węgla i jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu– przekonuje Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, sygnatariusz listu.

W najbliższych tygodniach Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotują obszary, cele i harmonogram działań dotyczących współpracy.

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności