Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Szlachetna akcja

|   COVID

Dziś i jutro w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, a także w oddziałach terenowych – krew i osocze oddają pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chęć podzielenia się tym cennym darem zadeklarowało prawie 300 osób.

- Pierwszą taką akcję wspólnie z JSW przeprowadziliśmy miesiąc temu i zakończyła się rekordową liczbą donacji krwi i osocza, 270 pobrań to wynik jakiego nie uzyskaliśmy od blisko trzech lat. Te dane doskonale ilustrują, jak wspaniałą grupą zawodową są górnicy, na których zawsze możemy liczyć - podkreśla Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

W związku z pandemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych – Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła po raz drugi aktywnie zaangażować się w akcję oddawania krwi oraz osocza. Górnicy od rana ustawiali się w kolejce, żeby podzielić się tym cennym darem.

- Tego lata w wyniku pandemii brakuje krwi w szpitalach. W ten prosty i bezbolesny sposób możemy pomoc tym którzy jej potrzebują. Namawiam wszystkich by przyłączyli się do tej akcji - apeluje Mirosław Mokry, pracownik kopalni Jastrzębie–Bzie.

Od osiemnastego roku życia krew oddaje Maciej Buczkowski. - Uważam, że trzeba oddawać krew i osocze. To nic nie kosztuje, a wyjdzie z tego wiele dobrego. W mojej rodzinie krwiodawstwo przechodzi z ojca na syna. Krew oddawał mój tata, ja jest krwiodawcą i będą namawiał moje dzieci, by poszły w nasze ślady - mówi Buczkowski.

Podczas specjalnej akcji krew i osocze można oddawać także jutro, 8 sierpnia. Pracownicy RCKiK będą czekać w gotowości w godz. od 8 do 15. w raciborskiej siedzibie Centrum oraz w terenowych oddziałach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

Przypominamy, że osocze zawiera przeciwciała, które są stosowane w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku RNA SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości przyjmować transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności