Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Ikona szukania PLEN

JSW w Hydrogen Europe

Jastrzębska Spółka Węglowa przystąpiła do Hydrogen Europe, Europejskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych. Prestiżowa organizacja skupia ponad 100 firm, 68 organizacji badawczych oraz 13 stowarzyszeń krajowych, które aktywnie działają na rzecz rozwoju przyjaznych środowisku technologii wodorowych.

Jastrzębska Spółka stawia na wodór jako paliwo przyszłości, intensywnie pracując nad innowacyjnymi technologiami, które umożliwią efektywną produkcję tego ekologicznego źródła energii w koksowniach wchodzących w skład grupy kapitałowej JSW. Przystąpienie JSW do Hydrogen Europe skutkuje pogłębieniem współpracy z największymi firmami, instytutami oraz stowarzyszeniami stawiającymi na przemysłowe wykorzystanie wodoru. Dla JSW oznacza to nowe możliwości, w tym dostęp do cennego know – how oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Hydrogen Europe to wpływowe stowarzyszenie zrzeszające światowych potentatów inwestujących w wodór, będący przyjaznym środowisku źródłem energii. Właśnie dlatego JSW zdecydowała się na przystąpienie do stowarzyszenia. Chcemy z tradycyjnego dostawcy strategicznego surowca dla przemysłu stalowego przekształcić się w nowoczesną grupą przemysłową, która rozwija innowacyjne, efektywne i przyjazne środowisku technologie – powiedział Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – JSW prowadzi  intensywne prace nad uruchomieniem pierwszej instalacji separacji wodoru, który jest produktem ubocznym w procesie produkcji koksu. Według planów Spółki wodór wyprodukowany na terenie Koksowni Przyjaźń może zasilić setki bezemisyjnych autobusów, które mogłyby obsługiwać ponad dwa i pół miliona mieszkańców Aglomeracji Śląskiej. Ambitne plany Spółki wpisują się idealnie w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.

Planowana instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok. 8 tys.t/rok wodoru o czystości 99,999% H2, co zabezpieczyłoby roczne zapotrzebowanie dla ponad 900 autobusów lub ponad 4000 samochodów osobowych z napędem wodorowym.

- JSW analizuje poszczególne rozwiązania techniczne do separacji wodoru, szczególnie pochodzące z rynku azjatyckiego. Spółka chce stać się głównym dostawcą wodoru w regionie i w ten sposób przyczynić się m.in. do osiągnięcia celów polityki środowiskowej na Śląsku. Aktywnie promujemy to paliwo. Tak było na przykład podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach. Zorganizowaliśmy na nim specjalny autobus wodorowy JSW, który dowoził uczestników oraz mobilną stację tankowania wodoru. Skorzystali z niej m.in. przedstawiciele Hydrogen Europe, organizacji, do której właśnie z satysfakcją przystąpiliśmy – mówi Karolina Kuś – Dyrektor Biura ds. relacji międzynarodowych. - Prezes Hydrogen Europe przyjechał na szczyt klimatyczny COP24 z Brukseli samochodem o napędzie wodorowym i korzystał ze stacji mobilnej przed budynkiem JSW Innowacje.

JSW SA jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i produkuje około 3,5 mln ton koksu rocznie. Koksownie należące do Grupy Kapitałowej JSW mają potencjał produkcyjny sięgający 72 tys. ton wodoru rocznie.

Hydrogen Europe z siedzibą w Brukseli to najbardziej znaczące europejskie stowarzyszenie wodoru i ogniw paliwowych. Obecnie reprezentuje ponad 100 firm przemysłowych, 68 organizacji badawczych oraz 13 stowarzyszeń. Stale współpracuje z Komisją Europejską oraz najważniejszymi krajowymi instytucjami, państwowymi urzędami, uczelniami oraz ośrodkami naukowymi na rzecz rozwoju ogniw paliwowych i technologii wodorowych. Do stowarzyszenia należą m.in 3M, Airbus, Alstom, Anglo American, Audi, BMW GROUP, China Energy, General Motors, Toyota.

Inne aktualności

Wyniki finansowe GK JSW za pierwszy kwartał 2022 roku

Uzyskanie wysokich cen węgla koksowego i koksu w połączeniu ze wzrostem produkcji i sprzedaży pozwoliły Grupie Kapitałowej JSW osiągnąć rekordowe wyniki w historii istnienia spółki. Po pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku GK JSW osiągnęła zysk netto w wysokości…

Aktualności JSW SA Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 1 kwartał 2022 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 1 kwartał 2022 roku, która odbędzie się w dniu 20 maja 2022 roku (piątek) o godz. 12:00

Wsparcie dla rodzin

W tym tygodniu zakończyły się uroczystości pogrzebowe górników, którzy zginęli w kopalniach Pniówek i Ruchu Zofiówka. Rodziny ofiar i poszkodowani nie zostają sami, mogą liczyć na pomoc i wsparcie.

Górnicy opuszczają szpital

Z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wypisano dwóch ostatnich pacjentów z izolowanym oparzeniem dróg oddechowych, poszkodowanych w wybuchu metanu w kopalni Pniówek.

Aktualności JSW SA Rada nadzorcza wybrała zarząd

Wieczorem 10 maja 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały o powołaniu do składu Zarządu Spółki XI kadencji Tomasza Cudnego na stanowisko prezesa zarządu, Sebastiana Bartosa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. handlu, Roberta Ostrowskiego na stanowisko…

Podziękowania dla ratowników

W imieniu rodzin i pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dziękujemy wszystkim ratownikom górniczym, którzy brali udział w akcjach ratowniczych prowadzonych w kopalni Pniówek oraz kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka.

Jak zawsze podczas takich akcji, macie jeden…

Więcej aktualności