Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Najważniejsze są innowacje

- Jestem przekonany, że wykorzystanie najnowszych technologii to właściwy trend, który nie tylko zapewni JSW optymalny rozwój, ale również wyznaczy kierunki dla całego górnictwa. Racjonalnie wprowadzane innowacyjne rozwiązania pozwolą rozwijać podstawową działalność Grupy JSW czyli produkcję i sprzedaż węgla koksowego – powiedział Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa JSW podczas sesji plenarnej International Mining Forum 2017 p.n. „Górnictwo przyszłości - problemy i rozwiązania”, która odbywa się w kopalni Pniówek.

fot. Rafał Bilat

W swoim wystąpieniu prezes Ozon przedstawił sytuację Grupy Kapitałowej JSW na rynku europejskim.  - Mamy 6 mld t zasobów bilansowych, 1 mld t zasobów operatywnych. Wkrótce będziemy jedynym producentem węgla koksowego w UE, gdyż Czesi kończą wydobycie. Jak sobie radzić ze spadającymi cenami, szczególnie gdy zbliżają się do kosztów produkcji, i tak już zaniżonych. To zmusza nas do działań innowacyjnych. W ciągu jednego roku odnotowaliśmy wzrost wydajności z 630 na 710 t na pracownika, a koszty produkcji jednej tony węgla obniżyliśmy z 300 do 250 zł. Niebagatelny był wkład pracowników, którzy zgodzili się na zmniejszenie wynagrodzeń. Trzeba się jednak wciąż doskonalić. Liczymy na skorzystanie z doświadczeń naszych kolegów z Australii, których gościmy na IMF. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nasze nowe centrum Big Data, które nazwaliśmy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych. Ma to nam pomóc zdobyć maksymalną ilość danych, przetworzyć i wyciągnąć wnioski – powiedział Daniel Ozon.

JSW chce wykorzystywać innowacyjne rozwiązania, które mają mieć wpływ na dobrej jakości węgiel i koks. Już teraz w JSW  działa  Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD). Nowoczesne centrum monitoruje w sposób automatyczny kilkadziesiąt najważniejszych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach wydobywania, transportu i przeróbki węgla w kopalniach JSW. Poszukując nowoczesnych rozwiązań dla górnictwa prezes Ozon podczas Forum podpisał kilka ważnych listów intencyjnych. Z PAiH oraz JSW Innowacje spółka podpisał list intencyjny dotyczący kreowania dogodnych warunków do rozwoju działalności związanej z górnictwem przy udziale partnerów zagranicznych. Z kolei list intencyjny podpisany z JSW Innowacje, Advicom oraz Famur dotyczący współpracy w celu wdrożenia metod proaktywnego utrzymania ruchu (predictive maintenance), w zakresie maszyn dostarczanych przez Famur na potrzeby JSW.  

Umowa podpisana przez JSW, JSW Innowacje, JZR i Caterpillar, dotyczący testowania w kopalniach JSW nowoczesnej technologii napędowej stworzonej przez CGME z przeznaczeniem dla systemów wydobywczych i transportu taśmociągami, wytworzenia i dostawy JSW różnego innowacyjnego sprzętu mechanicznego, elektrycznego i hydraulicznego, celem podniesienia efektywności i bezpieczeństwa w kopalniach JSW.

Ponadto listy intencyjne podpisano z Akademią Górniczo-Hutniczą w sprawie zatrudnienia najlepszych absolwentów oraz firmą ABB, która zajmie się modelowaniem złóż, innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi oraz zarządzaniem zużyciem i produkcją energii elektrycznej.

Jutro (30 czerwca) odbędą się sesje tematyczne we wszystkich Ruchach i kopalniach JSW oraz w siedzibie spółki.

 

Zobacz więcej zdjęć w galerii na stronie: www.imf2017.pl

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności