Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

O Krupińskim na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

- Przedstawiliśmy Radzie argumenty, które jednoznacznie wskazują, że nie ma innego wyjścia, niż przeniesienie kopalni „Krupiński” do SRK. Wszyscy górnicy mają zagwarantowaną pracę – mówił w Katowicach prezes JSW Tomasz Gawlik, podczas obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

fot. Tomasz Siemieniec

Z ośmiu niezależnych analiz przeprowadzonych przez spółkę wynika, że nawet przy korzystnych cenach węgla kopalnia „Krupiński” nie ma szans na stabilne, rentowne wydobycie. Ostatnia z nich została przeprowadzona w listopadzie ubiegłego roku. Wynika z niej, że gdyby „Krupiński” pozostał w JSW do końca wcześniej planowanego zakończenia wydobycia, czyli do 2021 roku, spółka musiałaby dopłacić co najmniej 230 milionów złotych. I to przy dzisiejszych  wysokich cenach węgla. 

To są zwyżki krótkookresowe. Historia wielokrotnie pokazywała, że tak wysokie ceny nie utrzymują się długo, a my musimy myśleć o przyszłości całej spółki w perspektywie wielu lat - tłumaczył prezes Gawlik. - Pamiętajmy, że nawet w czasach najlepszej koniunktury w 2011 roku kopalnia „Krupiński” przynosiła straty.

Przyjęty i kontynuowany przez zarząd JSW scenariusz, związany z przeniesieniem kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, przyniesie spółce korzyści. Wygaszanie wydobycia oznacza brak inwestycji, czyli znaczne ograniczenie kosztów. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wielokrotnie podkreślał i podtrzymuje deklaracje, że w związku z przeniesieniem KWK „Krupiński” do SRK nikt nie straci pracy. Proces alokacji górników do innych kopalni spółki rozpoczął się już w grudniu. Do tej pory przeniesiono 84 pracowników, w połowie stycznia 33 z nich trafiło do KWK „Pniówek” a 31 do KWK „Budryk”. Kolejni będą przenoszeni zgodnie z harmonogramem kończenia prac w KWK „Krupiński”. Większość górników przejdzie do innych zakładów dopiero z dniem przeniesienia KWK „Krupiński” do SRK, czyli 1 kwietnia.

- Przenoszenie pracowników odbywa się na zasadzie porozumienia stron. Nikt nie otrzymuje nowej umowy o pracę, a jedynie aneks do aktualnej umowy. Przed podpisaniem porozumienia każdemu pracownikowi przedstawiana jest indywidualna propozycja nowego miejsca pracy wraz z określonymi podstawowymi warunkami zatrudnienia. Cały proces alokacji odbywa się z zachowaniem gwarancji zatrudnienia – wyjaśnia Krzysztof Grobosz, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi JSW.

W kopalni Krupiński od 14 grudnia działa punkt informacyjny, w którym pracownicy mają możliwość uzyskania wszystkich niezbędnych informacji zarówno na temat instrumentów osłonowych, jak i zasad przenoszenia do innych kopalni. Ponadto, od 10 stycznia dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i czwartek, w punkcie informacyjnym kopalni „Krupiński” dyżurują pracownicy kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”, „Budryk” oraz „Pniówek”, którzy udzielają szczegółowych informacji dotyczących sposobów wynagradzania w tych kopalniach.

Decyzję o przeniesieniu KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji kopalń podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW 1 grudnia 2016 roku. Przez ostatnie 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa dołożyła do Krupińskiego około miliard złotych. Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żaden z analizowanych wariantów inwestycyjnych nie gwarantował trwałej poprawy jej wyników finansowych. Zarząd, w miejscu kopalni, planuje stworzyć duże centrum logistyczne całej grupy kapitałowej oraz centrum zagospodarowania metanu.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności