Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Pionierzy z Pniówka

Dobiegła końca budowa zbiornika retencyjnego na poziomie - 830 w kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To pionierskie przedsięwzięcie w polskim i europejskim górnictwie. 30 metrów głębokości i 10 metrów szerokości robi piorunujące wrażenie. 30 metrów to wysokość przeciętnego 10-piętrowego bloku mieszkalnego.

fot. Dawid Lach

Zbiornik może pomieścić 4 tysiące ton urobku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo jeden zbiornik pod ziemią kopalnia już ma, gdyby nie sposób jego budowy. Do drążenia wyrobiska pionowego został bowiem wykorzystany … kombajn chodnikowy, specjalnie zmodyfikowany do tego zadania przez FAMUR. Dzięki temu całkowicie wyeliminowano roboty strzałowe, zazwyczaj towarzyszące budowie lub pogłębianiu wyrobisk pionowych. Metody standardowe przy wykonywaniu zbiorników polegają na wykonywaniu kilku metrów wyłomu za pomocą robót strzałowych, wybieraniu urobku i stawianiu obudowy betonowej lub murowej. Zastosowanie nowatorskich rozwiązań dało gwarancję, że nie zostanie naruszona konstrukcja już istniejącego zbiornika, a przestrzeń pomiędzy elementami betonowej obudowy zostanie całkowicie wypełniona.

- To z pewnością jedna z największych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w polskim górnictwie węgla kamiennego. Wymagała ogromnej precyzji działania i była dość skomplikowana technicznie ze względu na sposób jej prowadzenia. Celem inwestycji było zwiększenie możliwości magazynowania urobku, który do tej pory odstawiano do zbiornika, który znajduje się tuż obok nowego. Teraz żaden postój skipu lub awaria w zakładzie przeróbczym nie przerwą produkcji węgla w kopalni - mówi Krzysztof Zabój, dyrektor kopalni Pniówek.

Budowa zbiornika nie była łatwa również dla pracowników, gdyż schodzili na jego dno  po drabinie. Kilkukrotnie zejście i wejście do zbiornika wymagało niezłej kondycji, a do tego dochodziło jeszcze wszechobecne błoto, ale jak sami podkreślali – to lepsze niż zapylenie, które skutecznie utrudniałoby pracę. 

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności